Otevřít menu

Na úvodní stranu Knihovna Květy Legátové

Návštěv :
Celkem : 3358
Týden : 4
Dnes : 1

Květa Legátová,

 

vlastním jménem Věra Hofmanová, spisovatelka, autorka známých knih Želary a Jozova Hanule, se narodila v Podolí 3. ledna 1919. Její rodiče v Podolí pracovali jako učitelé a malá Věra zde s nimi prožila deset let, na které vždy ráda vzpomínala. V roce 1929 odešla rodina Hofmanových do Vranova, kde byl otec jmenován řídícím učitelem na obecné škole.

 

Květa Legátová obdržela za knihy Želary a Jozova Hanule významná ocenění. Za první uvedenou v roce 2002 Státní cenu za literaturu, Jozova Hanule byla zfilmována a pod názvem Želary v roce 2004 nominována americkou filmovou akademií na Oscara.

Květa Legátová zemřela 22. prosince 2012. Po smrti se spisovatelka do své rodné obce opět vrátila, je pohřbena na místním hřbitově.

 

V knihovně najdete tyto spisovatelčiny tituly:

 Zdroj: Čalkovský, Jiří: Podolí u Brna 1237 - 2007, Vybrané kapitoly z historie obce, OÚ Podolí u Brna, 2007

 

 

 JUDr. Václav Fiala,

 

právník a spisovatel, narodil se a vyrůstal v Podolí. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a po ukončení studií se v hlavním městě natrvalo usadil. Během své profesní kariéry střídal zaměstnání právníka a novinářského a nakladatelského redaktora. V současné době je šéfredaktorem nakladatelství právnické literatury ASPI.

 

V roce 2002 vyšla v nakladatelství Lidové noviny publikace Umělecká Paříž. Průvodce po stopách spisovatelů, básníků, malířů, hudebníků a bohémů, která je výsledkem rozsáhlého studia a mnoha cest do francouzské metropole.

Další literární průvodce Vídeň, literární toulky dunajskou metropolí (2004) provází čtenáře městem, které mělo nejen pro naše země, ale i pro celou světovou kulturu mimořádný význam.

 

Obě knihy najdete i v naší knihovně, a to díky laskavému daru pana Jiřího Čalkovského, jemuž tímto děkujeme.

 

Zdroj: Čalkovský, Jiří: Podolí u Brna 1237 - 2007, Vybrané kapitoly z historie obce, OÚ Podolí u Brna, 2007